При виготовленні меблів використовуються різні пиломатеріали, найбільш затребувані серед них - це ДСП і МДФ. Популярність цих різновидів деревних плит забезпечується, з одного боку, низькою вартістю, а з іншого - хорошими споживчими якостями. Незважаючи на візуальну схожість, два різновиди деревних плит мають істотні відмінності як за технологією виготовлення, так і за основними характеристиками. Знання цих відмінностей може стати в нагоді при покупці меблів, ця інформація дозволить придбати більш міцне і довговічне виріб за меншу ціну.
ДСП
Назва цього матеріалу розшифровується як деревно-стружкові плити. При її виготовленні використовують тирсу і стружки великої фракції, які змішуються з полімерними смолами. Отримана маса є основою для виготовлення листового матеріалу (вона спресовується і обробляється під високими температурами). Така технологія наділила матеріал наступними перевагами:
низька вартість;
легкість в обробці (ДСП піддається свердління, струганню, фрезерування, розкрию і іншим способам механічної обробки);
хороші тепло- і звукоізоляційні якості;
широка сфера застосування - з таких плит виготовляються комп'ютерні столи, кухонні гарнітури та інші меблі.
Крім переваг, у ДСП є і недоліки, головні з них - це крихкість і низька вологостійкість (використовувати такі плити у вологих приміщеннях не рекомендується). Проблему вологостійкості вирішують ламіновані панелі (ЛДСП), які мають покриття з меламіну плівки і спеціального лаку. Така плита володіє не тільки вологостійкість, а й стійкістю до стирання. За рахунок такої особливості сфера застосування цього матеріалу ширше, ніж у звичайній ДСП.
МДФ
Ця абревіатура розшифровується як «мелкодисперсная фракція». При виготовленні меблевих панелей цього типу також використовуються тирса і деревна стружка тільки меншою фракції, ніж при виробництві ДСП. Ще однією відмінністю є тип сполучного речовини: при виробництві МДФ використовується не синтетичний клей, а натуральний парафін і лігнін. Завдяки цій особливості вироби з МДФ більш екологічні, вони не виділяють канцерогенних сполук. Крім цього, МДФ в порівнянні з ДСП володіє і іншими перевагами:
менша маса - завдяки цьому МДФ використовується для виготовлення фасадів меблів;
легкість в обробці - у МДФ менше твердість, ця особливість дозволяє виготовляти елітні меблі з безліччю дрібних деталей;
необмежена сфера застосування - матеріал може використовуватися при меблюванню дитячих і лікувальних установ;
більш висока стійкість до утворення сколів і механічних впливів - вироби з МДФ прослужать довше;
матеріал має велику вологостійкість навіть у порівнянні з ЛДСП.
Без «ложки дьогтю» теж не обійшлося: меблі з ЛДСП коштує дорожче, навіть такий простий предмет, як кухонний стіл, обійдеться в солідну суму, а якщо мова йде про предмети меблів з додатковим декором, то ціна зросте ще більше.
Різниця в ціні двох матеріалів стала причиною того, що недобросовісні продавці пропонують меблі з ДСП під виглядом виробів з МДФ. Щоб не бути обдуреним, уважно придивіться до зрізу деревної плити. У МДФ буде однорідна структура зрізу, в той час як у ДСП будуть помітні частки деревної стружки і тирси.
Короткі висновки
Як бачимо, у кожного матеріалу є сильні і слабкі сторони, тому однозначно стверджувати, який з них краще, досить складно. Вибір певного типу деревної плити буде залежати від фінансових можливостей покупця і особливостей використання матеріалу. Найчастіше виробники меблів комбінують два види плит, щоб отримати продукцію з максимальними споживчими якостями за мінімальну ціну.